Actueel | Nieuws

terug
VN lidstaten komen een CSW68 slotdocument overeen!

VN lidstaten komen een CSW68 slotdocument overeen!

28-03-2024
Tussen 11 en 22 maart vond in New York de Commission on the Status of Women (CSW) plaats. Bij deze 68e bijeenkomst werd er prioriteit gegeven aan armoede, versterken van instituties en financiering met een gender perspectief. Lees verder om meer te weten te komen over de onderhandelingen en de bijdragen van maatschappelijk middenveld! 

Onderhandelingen

De CSW onderhandelingen startten begin februari met een Zero Draft, ontwikkeld door UN Women en het CSW Bureau, met input van het Report van de Secretaris Generaal. In de EU, en bij andere regionale blokken, werd er eerder begonnen met het ontwikkelen van hun standpunten om op tijd feedback te kunnen geven op de Zero Draft. Alle officiële documenten voor de CSW68 kunnen worden gevonden op de website van UN Women

De onderhandelingen in New York vonden plaats tussen 14 en 22 maart. De VN had nog niet van alle landen hun contributie ontvangen, waardoor ze moesten bezuinigen. Hierdoor waren de zalen alleen tussen 10:00 en 18:00u opengesteld. Er was dus significant minder tijd voor de onderhandelingen – zeker gezien het feit dat vorige jaren tot ver na middernacht werd doorvergaderd. Joke Brandt, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de VN, faciliteerde de onderhandelingen en zorgde voor een vlotte start. Toch bleven het zeer ingewikkelde onderhandelingen en het bleek lastig om consensus te vinden tussen zoveel verschillende landen.
Het zag er op een gegeven moment zo bar uit met de onderhandelingstekst, dat we op de laatste dag in de wandelgangen aan het bespreken waren of we niet beter konden oproepen om liever geen uitkomstdocument te hebben.

Gelukkig kwam er op de valreep toch nog een doorbraak: we hebben een slotdocument! Op de tribune met organisaties uit het maatschappelijk middenveld en in de plenaire zaal werd (grotendeels) gereageerd met enthousiasme en opluchting. Grotendeels, omdat het ook duidelijk  zichtbaar was dat bepaalde conservatieve organisaties liever geen consensus  zagen voor een document dat oproept vrouwenrechten en gendergelijkheid te versterken. Het is nu zaak het slotdocument goed te analyseren en natuurlijk vooral te kijken hoe we het ook in Nederland kunnen inzetten voor beter beleid, wetgeving en uitvoering.
Met Nederlands ambassadeur en CSW Facilitator Yoka Brandt op de foto na afloop van de CSW68.
 

Bijdrages maatschappelijk middenveld

Voorafgaand aan de onderhandelingen maakte het Nederlands maatschappelijk middenveld aanbevelingen – gecoordineerd en samengesteld door WO=MEN en Atria - voor de het slotdocument: de Overeengekomen Conclusies. Lees hier de aanbevelingen.
 
Doordat Nederland dit jaar de bijeenkomst faciliteerde, kon de permanente vertegenwoordiging door het neutrale voorzitterschap zelf niet bijdragen aan de onderhandelingen in New York. Het Nederlands maatschappelijk middenveld had dus niet dezelfde mogelijkheden om de onderhandelingen te beinvloeden. Via andere EU delegaties en internationale samenwerking konden we toch onze aanbevelingen overbrengen.

Ook speelden jongerenvertegenwoordiger Fenna Timsi en NGO-vertegenwoordiger Gijs Verbraak een belangrijke rol als onderdeel van de Nederlandse delegatie. Ze konden deelnemen aan officiële gesprekken zoals met Minister Dijkgraaf van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) en bij de besloten onderhandelingen meeluisteren. Aan het begin van de CSW organiseerde WO=MEN samen met de delegatie een overleg op de permanente vertegenwoordiging voor Nederlandse CSW-gangers met de delegatie inclusief Minister Dijkgraaf,, directeur Emancipatiezaken Esther van Dijk en Joke Brandt. Er werd hier gesproken over armoede, problemen met financiële toegang en de noodzaak om iedereen te betrekken in een geëmancipeerd Nederland. Ook spraken we over de toegenomen pushback bij zowel de CSW als in Nederland. Er werd afgesproken om in Nederland hierover door te praten met Minister Dijkgraaf.
 

Side events

Veel organisaties hebben tijdens de CSW online en offline evenementen georganiseerd en bijgewoond, onder andere  via het NGO CSW Forum.
  • Op 12 maart vond het officiële side event van Nederland plaats over publieke participatie van vrouwen en meiden in al hun diversiteit met Minister Dijkgraaf.
  • Op 19 maart was er een side-evenement over jeugdvriendelijke en feministische financiering, georganiseerd door het Power to You(th) programma, CHOICE en Amref Health Africa. Tijdens het evenement deelden vier jongeren uit verschillende landen hun ervaring met door jongeren geleide organisaties en de financiering hiervan.
  • Tevens vond op 19 maart een side-evenement plaats georganiseerd door WECF en de Women's Major Group, genaamd "Hidden Hours”. Hier spraken experts over armoede,  specifiek over water-, energie- en mentruatiearmoede.
Meer blogs over CSW evenementen en ervaringen zijn te lezen op de WO=MEN in New York website.
terug
Delen:
Kennisbank

In de Kennisbank vind je meer informatie over wereldwijde gendergelijkheid, respect voor vrouwenrechten en alle thema’s waar WO=MEN zich voor inzet.